Metsa hinna määravad peamiselt metsamaal kasvavad puuliigid, nende dimensioonid, kogus ja kvaliteet ning asukoht. Kokkuleppeliselt on mets jaotatud kuude erinevasse arenguklassi (keskmise vanuse või rinnasdiameetri alusel), mille hektari hind võib kujuneda pakkumisel järgnevaks:
Metsamajanduse suurim eripära võrreldes teiste majandusharudega on ülipikk tootmisperiood ehk metsa kasvamise aeg. Siiski on metsade (puude) kasvutempo tõusnud tänu pikemale vegetatsiooniperioodile, suuremale CO2 tasemele õhus ning üha teadlikumte metsaomanike tegutsemine õigete metsakasvatuslike võtete rakendamisel. Sõltuvalt sellest, millistes arengufaasides on kinnistul paiknev mets ning kas varasemalt on tehtud metsa hooldustööd, kujuneb ka vastav baashind, mis omakorda on sõltuvuses kahest aktuaalsest tegurist: sortimendi hind versus ülestöötamise kulu.
Ühest kahjustuseta raieküpsest puust (nt. kuusk) võime saada maksimaalselt viit erinevat sortimenti: palk, peenpalk, paberipuu, küttepuu ja hakkepuit. Kahjustatud puuliigist võime saada ainult küttepuud ja hakkepuitu, mille väärtus on oluliselt väiksem kahjustusteta puu omast. Igale sortimendile on turul (muutuv)hind, mille kujunemisel mängib ennekõike rolli maailmaturul toimuv ning vähem Eesti-sisene konkurents. Seega metsamaa parim hind kujuneb puistu eest, mis on raieküps ning mille puude tüved on sirged, ilma väliste ja sisemiste kahjustusteta (nt. mädanikud) ning seda ajahetkel, kus puidu kokkuostuhinnad on head (nõudlus on suurem kui pakkumine).
*Näiteks on Eestis männi- ja kuusepaberipuu kokkuostuhind võrreldes eelmise aastaga (2020) langenud 30%, mis tuleneb üraskikriisist Kesk-Euroopas (Tšehhi, Saksamaa, Prantsusmaa), kus likvideeritakse miljoneid tihumeetreid putukkahjustatuid puistuid. Kahjustatud puit realiseeritakse erinevate riikide tselluloositehastes, mis on toonud kaasa kogu Euroopas puiduhinna languse.
Puistu küpsusest sõltub metsamajandamisvõtete rakendamise viis. Majanduslikult tulutoovaim on küpse puistu majandamine lageraie korras, sest puud on saavutanud dimensioonid, millest saab kallimat sortimenti - palki. Lageraie on tänapäeval valdavaks metsamajandamise võtteks, sest antud raieviisil kasutatakse suuri metsamasinaid (harvester, forvarder), mille suure tööjõudluse tõttu on ülestöötamiskulud väikseimad ning taasmetsastamine on lihtsam ja kiirem.
Kinnistu lokatsioonist sõltub autotranspordi kallidus, sest eri sortimentidele paiknevad kokkuostjad üle terve Eesti, veosekoormatele kehtivad massipiirangud ning iga läbitud kilomeeter on metsaomanikule kulu.
Kinnistu otsese juurdepääsu olemasolu avalikult kasutatavale teele on oluline just metsamajandamistöid planeerides. Juhul, kui kinnistul puudub ühendus teega, tuleb alustada läbirääkimisi teiste kinnistute omanikega maade läbimiseks.
Kasvukohatüüp on mullastikult ja kasvutingimustelt ühtlane metsa-ala, millest sõltub puistu peapuuliik, kvaliteet ja selle aastane juurdekasv (tihumeeter ehk tm või kuupmeeter ehk m3). Puutagavara suureneb üheskoos puu diameetri ja kõrgusega, mida nimetatakse ka kui tagavara juurdekasv, diameetri juurdekasv ja kõrguse juurdekasv.
Kõige suurema aastase juurdekasvuga puistud kuuluvad Ia ja I boniteediklassi, mis asuvad viljakates kasvukohtades nagu laanemets ja salumets. Nendes kasvukohatüüpides kasvab juurde keskmiselt 7 tihumeetrit puitu aastas. Kõige aeglasem kasv on V ja Va boniteediga metsamaal, mis on iseloomulikud ülikuivale loometsale või ülimärjale soometsale. Keeruliste niiskusoludes kasvab mets aeglaselt ning puidu keskmine juurdekasv on ainult 1 tihumeeter aastas. Samuti on madala boniteediga puistudes pärast uuendusraie tegemist raskendatud taasmetsastamine. Liigniisket kasvupinnast saab parendada maaparanduslike võtetega, mille rakendamisel on võimalik tõsta boniteeti kuni 3 klassi võrra. Kraavide uuendamine ja nende korrasoleku tagamine on hea argument küsida paremat metsamaa hinda.
Metsad, mida saab majandada aastaringselt annavad metsaomanikule suurema võimaluse ajastada metsaraie perioodile, kui makstakse puidu müügi või raieõiguse müügi eest paremat hinda. Märjad metsad, mida saab majandada ainult talveperioodil külmunud pinnasega või põuase suvega, muudab metsaraie, puidu väljavedamise ja puidu turustamise märkimisväärselt keerulisemaks ja metsa ülestöötamiskulud kallimaks.
Vaata meie kokkuvõtteid metsandusest